Megtörtént mindennapok csodája hallottam a rádióban Hölgyelkészült riportot tegnap! Csak csodálatomat s elismerésemet tudom kifejezni irányában!
Egykori porcelánfestő kollégája életét mentette meg kedden este Herenden Horváth Veronika, aki egyszerű járókelőként a mentősöktől telefonon kapott utasítások alapján sikeresen vezényelt le egy utcai újraélesztést.
- Épp hazafelé gyalogoltam, amikor a porcelángyár bejáratánál elment mellettem Robi - kezdi a történet felelevenítését Horváth Veronika. - Ismertem őt még a manufaktúrából, régebben együtt dolgoztunk. Úgy harmincméternyire lehetett már tőlem, amikor észrevettem, hogy összeesik. Odaszaladtam, láttam, hogy habzik a szája, hallottam, hogy hörög. Egyértelmű volt, hogy nagy a baj, úgyhogy azonnal telefonáltam a mentőknek.
A veszprémi mentőállomáson Csermák József mentésirányító szakápoló vette fel a telefont.
- Azonnal útnak indítottam a rohamkocsit, közben arra kértem a hölgyet, hogy telefonon maradjunk kapcsolatban. Kiderült, hogy a férfi légzése és a pulzusa is megszűnt, azaz beállt a klinikai halál állapota. Ilyenkor maximum négy perc van arra, hogy megkezdjük az újraélesztést. Ennyi idő alatt a rohamkocsi nem ér ki Veszprémből Herendre, úgyhogy közöltem a hölggyel: meg kell kezdenie az újraélesztést.
- Nem volt idő arra, hogy megrémüljek - veszi át a szót Horváth Veronika. - A mentésirányító hangja olyan nyugodt és határozott volt, hogy minden görcs nélkül csináltam, amit mondott. Kihangosítottam a telefont, leraktam a földre, hogy szabad legyen a két kezem. Közben egyre többen gyűltek körénk, mindenki azt kérdezgette, miben segíthet.
Először csak az orron át lélegeztetést próbáltam alkalmazni, de a mentésirányító szólt, hogy az most már kevés lesz. Egy nagydarab fiatalembert kértem meg, hogy a mellkas-kompressziót csinálja helyettem, mert ahhoz erő is kell. A mentésirányítóval együtt hangosan számoltuk a harminc nyomást, aztán én jöttem a két befúvással.
Ajánlott cikkek
Életmentés bicskával és tollszárral
Ekkor ért a helyszínre Pataki Péter, a veszprémi mentőszolgálat mentőszakápolója, aki Herenden lakik. Épp a háza udvarára állt be a kocsijával, amikor Csermák József telefonhívása befutott: arra kérte a kollégáját, hogy menjen a porcelángyár elé, hiszen percekkel korábban odaérhet, mint a rohamkocsi. Pataki Péter visszaült az autójába, és a gyárhoz hajtott.
- Átvettem az újraélesztés irányítását - mondja a szakápoló. - Nagyjából egy percen belül visszatért a férfi légzése és pulzusa Ha a hölgy vezetésével nem kezdik meg azonnal az újraélesztést, valószínűleg elveszítettük volna a beteget.
A riasztás után negyedórával befutott a mentő, onnantól a rohamkocsi személyzete vette át a feladatokat. Miután stabilizálták a 42 éves herendi férfi állapotát, beszállították a veszprémi kórházba. Szabados György, a kórház intenzív osztályának vezető főorvosa érdeklődésünkre elmondta, a beteg állapota ugyan stabil, de még lélegeztetőgépen tartják, és egyelőre nincs túl az életveszélyen.
Csermák József szerint tévhit, hogy az emberek közönyösek lenének az ehhez hasonló helyzetekben.
- Sokszor előfordul, hogy a mentők kiérkezéséig a helyszínen tartózkodó laikusok segítségét kérjük, és megpróbáljuk őket telefonon instruálni - mondja a mentésirányító. - Más kérdés, hogy csak nagyon kevesen viselkednek olyan higgadtan, és képesek végrehajtani olyan pontosan az utasításokat, mint ez a herendi hölgy.
Pedig Horváth Veronika nem szakember, az életmentés alapfogásaira még onnan emlékezett, amikor évekkel ezelőtt, a jogosítványa megszerzésekor részt kellett vennie egy élet-mentő tanfolyamon. A harmincéves herendi hölgy jelenleg munkanélküli, korábban évekig dolgozott porcelánfestőként a manufaktúrában. A keddi élmények hatására pályamódosításon töri a fejét.
- Amikor a rohamkocsi elindult a beteggel, kiszólt az egyik mentős, hogy mindenkinek nagyon köszöni a segítséget. Na, akkor elbőgtem magam, kijött belőlem a feszültség. Egész este az életmentés járt a fejemben, aludni se nagyon tudtam. Egyébként lehet, hogy mindaz, ami történt, sorsfordító dolog lesz az a életemben. Azt hiszem, szívesen lennék mentős.
http://nol.hu/ajanlo/20090728-eleszd_ujra__mutatom__hogyan
Éleszd újra, mutatom, hogyan!
Nagy segítség lehet a multimédiás defibrillátor:
Egy teljesen újszerű eszköz jött létre azzal, hogy a hirtelen szívhalálnál jó eséllyel eredményesen használható defibrillátorokat egy korszerű infokommunikációs modullal látták el. A fejlesztés abba az irányba megy, hogy a jó szándékú elsősegélynyújtót így másodpercek alatt "élőben" segíteni tudják az Országos Mentőszolgálat orvosai, ápolói.
Hazánkban éves átlagban naponta 70 embernek áll le hirtelen a szíve, azaz minden 20. percben emiatt meghal egy ember. A hazai elsősegélynyújtó hajlandóság ezzel szemben - becsült adatok szerint - alacsony (minden 10. bajbajutott részesül laikus általi elsősegélyben a mentő megérkezéséig, újraélesztést csak a betegek 1-2 százalékánál kezdenek).
A cél az, hogy a mentő megérkezéséig bárki fel tudjon készülni erre az orvosi képzettséget nem, csupán elszánást és bátorságot igénylő élethelyzetre. Ehhez az Adlife Media Point (AMP) Zrt. által kifejlesztett, nemzetközi szinten is újszerűnek számító HELP-program (www.help.hu) nyújthat lehetőséget.
Az első aktív HELP-pontot idén júniusban az országos tiszti főorvos kérésére az ÁNTSZ országos központi telephelyén, Budapesten, a Nagyvárad térhez közeli forgalmas helyen állították fel. További HELP-pontok kihelyezéséről a Vígszínházzal, az Egészségügyi Minisztériummal, az Állatkert vezetésével, a Magyar Televízióval állapodtak meg, s jelenleg az ORFK-val is tárgyalások zajlanak. Ezenkívül szeptembertől kezdve 50 forgalmas utcai csomópontban és 50 közintézményben tervezi a főváros az életmentő eszközök telepítését.
A HELP-programban innovatív kommunikációs eszközöket is integráltak a rendszerbe. A berendezést és a programot Borsos Bálint, az AMP marketingkommunikációs igazgatója mutatta be a Népszabadságnak.
Az egyedi formájú, narancssárga, kerek, a térből kiemelkedő, domború, félkör alakú, feltűnő terminálok (ezek a közelükben elhelyezett kulccsal nyithatók) mindegyike tartalmaz kifejezetten laikusok számára kifejlesztett életmentő-újraélesztési táskát (félautomata defibrillátort) és interaktív multimédiás felületet (ebben: monitor, wifi, SMS, webcam, érintőképernyő, Bluetooth), illetve az automatikus riasztási rendszert.
Nézzük meg ezeket közelebbről: a monitor egy vagy akár több, impozáns, beltéren 46 colos, kültéren 57 colos LCD kijelzőt jelent (ami közel 115, illetve 140 cm-es képátló!). Ezeket az adott helyszínen feltűnően helyezik el és egészségügyi prevenciós, vagy más, közszolgálati, illetve reklámcélú információk sugárzására használhatják. Ez az alkalmazás egyébként a kulcsa is a program mögött álló üzleti modellnek: a befogadó intézmények, de főleg szponzori kör kap a HELP-felületeken megjelenést. Ezzel válhat önfenntartóvá a rendszer, mert a befolyó szponzori pénzeket újabb életmentő pontok létesítésére lehet fordítani (közintézményeknél ingyenesen). Nem beszélve a dolgok mögött álló társadalmi felelősségvállalás pénzben ki nem fejezhető értékéről - hívta fel a figyelmet erre a szempontra is Borsos Bálint.
Természetesen, ha a defibrillátor használatára sor kerül, akkor a kijelzők a készülék használatát segítő oktatóanyagot sugározzák. A későbbiekben majd ezen a felületen tud élő kapcsolatba kerülni a tettre kész laikus segítő az Országos Mentőszolgálat szakembereivel, a HELP-pont és az OMSZ közötti webkamerás kapcsolat kiépítésének köszönhetően. A fejlesztések abban az irányba folynak, hogy az OMSZ központjába érkező jelzés után a webkamerán keresztül az újraélesztést azonnal megkezdő laikus és az OMSZ központjában ülő szakember a rohammentő megérkezéséig "élő" kapcsolatba kerüljön egymással.
Ugyanezen csatornán szintén letölthető a defibrillátor használatát segítő multimédiás bemutató és az újraélesztés alapfogásait bemutató protokoll, amit a mobil eszközein bárki bárhova magával vihet, és szükség esetén lejátszhatja, segítve a beavatkozás sikerét.
Az SMS-alkalmazás teljesen egyértelmű: a készülék aktiválás után három helyre küld azonnal szöveges üzenetet, pontos címmel és GPS-koordinátákkal: az épület biztonsági szolgálatának, ahol a defibrillátor használatára kiképzettek is tartózkodnak, a HELP-pontokat kifejlesztő AMP Zrt.-nek és az Országos Mentőszolgálatnak.
A Bluetooth-kapcsolat azért épült a berendezésbe, hogy jelezze a felhasználóknak, hol van az épületben a készülék, és felkínálja a használatot bemutató anyag letöltését. Természetesen ingyenesen.
Az AMP összeköttetést hozott létre az Országos Rendőr-főkapitánysággal is, akik így ismerik és használni is tudják a készülékek helyét és működését. (A termék kifejlesztői bíznak abban, hogy az eszközt a lopástól, rongálástól megóvja a kulccsal való feltűnő bajlódás, a webkamerák, a közvetlen kapcsolat a rendőrséggel.)
Az OMSZ olyan lehetőséggel is élhet, hogyha valaki hirtelen szívmegállást jelent be telefonon, akkor az adatbázisuk segítségével a bejelentőt a legközelebbi HELP-pont elérhetőségéről tájékoztatják, és annak használatakor már akár virtuálisan, akár személyesen is tudnak segíteni. A főváros után vidéken is lesznek HELP-pontok, ez ügyben folynak a tárgyalások.
Kommentáld!