Két, nemzetközi hírű debreceni professzort tüntett ki az egészségtudományi centrum tanácsa.
Az egyetemi felsőoktatásban 50 éven keresztül végzett kiváló oktató tevékenységéért a DE OEC Tanácsa
Dr. Kovács László akadémikus, egyetemi tanárnak
Krompecher István Emlékérmet adományozott,
Dr. Lukács Géza egyetemi tanárt kiváló műtétes gyógyító tevékenységért Kettesy Aladár Emlékéremben részesítette.
Dr. Kovács László akadémikus, egyetemi tanár a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Molekuláris Medicina Kutató Központjának - Európai Unió Kiválósági Központja - igazgatója, a Molekuláris Orvostudományi Doktori Iskola vezetője, az MTA Elméleti Orvostudományi Bizottságának elnöke.
Nemzetközileg elismert tudományos munkáját a kezdetektől fogva igényes felsőoktatási tevékenység kíséri. Nemcsak a magas szintű tudás, a legújabb tudományos eredmények átadását tekinti alapvetőnek, hanem a nemzetközi és hazai oktatási tapasztalatok eredményeit is hasznosítja a felsőoktatásban. Jelentős szerepet vállalt az angol nyelvű térítéses képzés megszervezésében. Lelkiismeretességéért a hallgatók szavazatai alapján 2003-ban az Általános Orvostudományi Kar Kiváló Oktatója kitüntetésben részesült. A Debreceni Orvostudományi Egyetem Tudományos Diákköre elnökeként koordinálta az intézmény tehetséggondozó programját, tudományos rektorhelyetteseként megindította az egyetemi doktori képzést, és ellátta a Doktori Tanács első elnöki tisztét. Megalakította az Élettan-Neurobiológiai PhD programot, majd a Molekuláris Orvostudomány Doktori Iskola vezetőjeként adott iránymutatást a tehetséges fiatal tudósjelölteknek.
Kutatóként kiemelkedő eredményeket ért el a membránfolyamatok tanulmányozásában. A nemzetközi irodalomban elsőként írta le a vázizomrostok belsejében lezajló kalcium koncentráció változások kvantitatív viszonyait, mellyel új utakat nyitott a gyógyszerkutatások számára is. Tudományos munkássága elismeréseként az elmúlt évben Széchenyi díjjal tüntették ki.
Dr. Lukács Géza egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Sebészeti Intézet Regionális Endokrin Emlő Központ szakmai igazgatója. 1966-tól 1971-ig a II. számú, majd az I. számú Sebészeti Klinikára nyert kinevezést. Számos külföldi intézetben és klinikán tett tanulmányutat. Fő kutatási területe az onkológiai sebészet, ezen belül a pajzsmirigydaganatok és mellékpajzsmirigyek sebészi megbetegedései, az emlő- és gyomorrák. Közleményei legnagyobb részben neves külföldi szaklapokban jelentek meg angol és német nyelven. A pajzsmirigydaganatok DNS analízisével kapcsolatos vizsgálatainak közlésével a hazai irodalomban elsőnek, de a nemzetközi tudományos publikációk között is úttörőnek számít.
Kandidátusi címet 1984-ben szerzett. 1993-ban védte meg akadémiai doktori disszertációját a pajzsmirigyrákok témaköréből. 1995-ben meghívták Magyarország képviselőjeként az Európai Unió által támogatott, akut hasi megbetegedésekkel foglalkozó projektben való részvételre. 1996-ban Dublinban megválasztották az Európai Ráksebész Társaság (ESSO) vezetőségi tagjává, ahol nyolc évig képviselte Magyarországot. 1997-ben gyomorrák témában kerekasztal résztvevőjének kérték fel Acapulcoban, a Mexikóban megrendezett Sebész Világkongresszuson.
1999-ben tanszékvezető egyetemi tanárrá nevezték ki az I. sz. Sebészeti Klinikára, ahol megszervezte a laparoszkópos és a kövérség kezelésére kidolgozott műtétek bevezetését. Vezetése alatt az intézet tekintélyes rangot szerzett, amit a műtéti statisztikák is bizonyítanak: Magyarországon minden tizedik pajzsmirigyműtétet itt végezték.
1999-2002 között Széchenyi Professzori Ösztöndíjat kapott. 2003-ban a Magyar Sebész Társaság elnökévé választotta. Még ebben az évben elnyerte a sebészeknek járó legnagyobb elismerést, a Balassa János Emlékérmet. 2004-ben a „nemzetközileg is számon tartott több évtizedes gyógyító, oktató-nevelő és tudományos kutatói munkásságának elismeréseként" a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetésben részesült.
2009-10-09 12:43Forrás: Weborvos
Kommentáld!